Trudno sobie wyobrazić kogoś, kto nadal używa BlackBerry z którymkolwiek z systemów operacyjnych kanadyjskiej firmy, ale prawda wkrótce nadejdzie.
Firma BlackBerry właśnie ogłosiła, że starsze usługi BlackBerry 10 i BlackBerry OS zostaną wycofane po 4 stycznia 2022 r. i podziękowała „tak wielu lojalnym klientom i partnerom na przestrzeni lat”. Obecnie firma twierdzi, że urządzenia z systemem BlackBerry OS 7.1 lub starszym, oprogramowaniem BlackBerry 10 oraz BlackBerry PlayBook OS 2.1 lub starszym niezawodnie przestaną działać. Wpłynie to na usługi transmisji danych, rozmowy telefoniczne, SMS-y i funkcjonalność. 911.ek nadal korzysta z urządzenia BlackBerry z jednym z systemów operacyjnych kanadyjskiej firmy, ale to prawda – nawet jeśli pojawi się wkrótce. Firma BlackBerry właśnie ogłosiła, że starsze usługi BlackBerry 10 i BlackBerry OS zostaną wycofane po 4 stycznia 2022 r. i podziękowała „tak wielu lojalnym klientom i partnerom na przestrzeni lat”. Obecnie firma twierdzi, że urządzenia z systemem BlackBerry OS 7.1 lub starszym, oprogramowaniem BlackBerry 10 oraz BlackBerry PlayBook OS 2.1 lub starszym niezawodnie przestaną działać. Wpłynie to na usługi transmisji danych, połączenia telefoniczne, SMS-y i funkcjonalność 911.
BlackBerry (pierwotnie znany jako RIM) wycofał swoje własne telefony BlackBerry OS w 2016 roku z – zwłaszcza z ekranem dotykowym – Blackberry Leap, ostatnim w swoim rodzaju.
To scenariusz, który wcześniej trudno było sobie wyobrazić, ponieważ smartfony BlackBerry były kiedyś wszechobecne, zwłaszcza dla użytkowników biznesowych. Były wszechobecne w późnych latach 90. i w 2000 roku, tak jak dziś wszędzie widać iPhone’y Apple.
urządzeń marki BlackBerry jest nadal sprzedawanych, początkowo za pośrednictwem chińskiego producenta OEM TCL, który licencjonował nazwę BlackBerry na swoich telefonach z systemem Android marki Blackberry. W 2020 roku nawet TCL zrezygnowało ze swoich wysiłków, chociaż fani BlackBerry wciąż mogą mieć nadzieję, że OnwardMobility, obecny licencjobiorca BlackBerry, może przyjść z pomocą.
BlackBerry (pierwotnie znany jako RIM) wycofał swój własny telefon BlackBerry OS w 2016 roku z – zwłaszcza ekranem dotykowym – Blackberry Leap, ostatnim w swoim rodzaju.
Jak to się stało?
Wzloty i upadki BlackBerry zostały dobrze udokumentowane w latach, odkąd sprzedała swój ostatni BlackBerry Leap. Podobnie jak cała branża smartfonów w tamtym czasie, byli całkowicie zaskoczeni wprowadzeniem iPhone’a w 2007 r. Przynajmniej jeden inżynier BlackBerry przyznał, że firma nie wierzy w urządzenie, ponieważ pierwszy iPhone mógł zrobić z istniejącą technologią wtedy. Ich zdaniem urządzenie takie jak iPhone z dużym (wtedy) 3,5-calowym ekranem i wymyślnym systemem operacyjnym było już co najmniej o kolejne 5 lat.
Dyrektor generalny RIM (BlackBerry), Jim Balsillie, początkowo odrzucił zagrożenie związane z iPhonem, mówiąc: „Wiemy, dokąd zmierzamy… Mamy cały wzrost, jaki mamy… Poradzę sobie z tym”. [Sydney Morning Herald]. Jednak dopiero dziewięć lat po tym, jak Balsillie wypowiedział te komentarze, BlackBerry sprzedało swoje najnowsze urządzenie.
Powstanie i upadek BlackBerry stało się studium przypadku szkoły biznesu pokazującym, jak szybko firma kontrolująca segment rynku może zostać unicestwiona przez przełomową nową, rewolucyjną technologię – wraz z całkowicie niewłaściwą reakcją kierownictwa. To smutne, gdy kultowa marka i linia urządzeń zakurzają się. Ale wszystkie dobre rzeczy, mówią, muszą się skończyć.