Założyciel giełdy kryptowalut Bitzlato aresztowany

Kryptowaluty
Kolejnym ciosem dla zdrowia i sukcesu globalnego ekosystemu kryptograficznego Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych oskarżył założyciela popularnej giełdy kryptograficznej Bitzlato o liczne przestępstwa. Obywatel Rosji Anatolij Legkodymow jest oskarżony o pranie brudnych pieniędzy za kilka rodzajów działalności przestępczej, w tym handel narkotykami i nielegalne wymuszenia, zgodnie z oświadczeniem Ministerstwa Sprawiedliwości.
Nadużycia w branży kryptowalut były gorącym tematem w ostatnich tygodniach. Najsłynniejsza giełda, FTX, niedawno spektakularnie zbankrutowała, ujawniając schemat skorumpowanych i niekompetentnych praktyk biznesowych, które sprawiły, że giełda nie była w stanie spłacić swoich długów i była narażona na ściganie.

Ale Anatolij Legkodymov to nie Sam Bankman-Fried 2.0. Legkodymov został oskarżony o różne przestępstwa w różnych okolicznościach, ujawniając inny rodzaj nadużyć kryptowalut, z którymi muszą walczyć skuteczne tokeny i giełdy, ponieważ kryptowaluty integrują się z rynkiem światowym.

Kryptowaluty i ich problemy

Przestępczość kryptowalutowa nie jest nowym problemem. Te same cechy, które przyciągają legalnych użytkowników kryptowalut – anonimowość, łatwość transgranicznego transferu i brak restrykcyjnych przepisów – sprawiają, że jest to potężna działalność przestępcza. Jak donosi Fordham University, przestępcy używają kryptowalut odkąd kryptowaluty stały się powszechnie dostępne.
Dla Bitzlato i Anatolija Legkodymowa problemem wydaje się być pranie brudnych pieniędzy. To powtarzający się problem z kryptowalutami, którego początki sięgają Mount Gox z 2010 roku: pieniądze zaprojektowane do szyfrowania wszystkich informacji identyfikujących właściciela naturalnie przemawiają do ludzi, którzy mają pieniądze, których nie chcą ujawniać. Różne władze walczą z praniem brudnych pieniędzy i innymi nadużyciami związanymi z kryptowalutami; Według Ministerstwa Sprawiedliwości, Ministerstwo Sprawiedliwości, Ministerstwo Finansów i rząd francuski uczestniczyły w śledztwie w sprawie Legkodymowa.
Przy tak wielu historiach o niekompetencji i nadużyciach łatwo jest postrzegać kryptowaluty jako skorumpowaną manię. Warto pamiętać, że na każdego Legkodymowa lub Bankmana-Frieda przypadają dosłownie miliony ludzi – 400 milionów na całym świecie według danych Statista w listopadzie 2022 r. – którzy używają kryptowaluty bez łamania prawa. Miejmy nadzieję, że ściganie głośnych przestępców doprowadzi do konstruktywnej reformy ekosystemu kryptowalut, minimalizując potencjał przestępczej eksploatacji w przyszłości.