Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda kierowali zespołem, który stworzył nowy typ baterii, który według nich może przechowywać sześć razy więcej energii niż dzisiejsze zaawansowane baterie.
Uniwersytet Stanforda i międzynarodowy zespół naukowców opracowali nowy typ baterii, zwany baterią alkaliczno-chlorową, a ostatnio opublikowali artykuł wyjaśniający ich przełomowe odkrycia. Dzięki nowej baterii, zamiast codziennego ładowania, możesz ładować urządzenia takie jak telefony komórkowe i inne urządzenia co tydzień.
Nowa bateria chemiczna może być również wykorzystana do napędzania pojazdu elektrycznego jeszcze sześć razy przed rozpoczęciem ładowania. Oznacza to, że pojazd elektryczny, który może przejechać 200 mil na jednym ładowaniu, może przejechać nawet 1200 mil na jednym ładowaniu dzięki nowej baterii alkaliczno-chlorowej. Nowa chemia baterii wykorzystuje konwersję chlorku sodu lub chlorku litu do chloru.
Ważnym aspektem jest to, że proces konwersji jest odwracalny. Elektrony przemieszczają się z jednej strony baterii na drugą, gdy bateria jest słaba i odwrotnie, gdy bateria jest naładowana. Przełom w bateriach nie jest tym, co naukowcy próbowali osiągnąć, rozpoczynając projekt. Zespół nie zaczął od opracowania ładowalnych baterii chlorkowo-sodowych i litowo-chlorkowych. Zamiast tego ich celem jest ulepszenie istniejącej technologii baterii wykorzystującej chlorek tionylu.
Chlorek tionylu jest jednym z kluczowych składników popularnej baterii jednorazowej wynalezionej po raz pierwszy w latach 70. XX wieku. W jednym z eksperymentów użyto chloru i chlorku sodu. Naukowcy odkryli, że przejście od jednej substancji chemicznej do drugiej jest stabilne i można je ponownie naładować. Naukowcy nie wierzyli, że to możliwe, a odkrycie kryjącego się za tym procesu zajęło rok.
Wreszcie zespół odkrył, że materiał węglowy ma nanostruktury wypełnione otworkami. Puste kulki absorbują cząsteczki chloru jak gąbka, a następnie przechowują je w celu przekształcenia w sól w mikrocząsteczkach. Jak dotąd zespół osiągnął 1200 mA na gram materiału elektrody dodatniej. Porównując to do 200 mA godziny na gram obecnych komercyjnych akumulatorów litowo-jonowych, widzimy znaczny wzrost.